niedziela, 17 listopada 2013

Eksperyment. Czy symetryczna twarz naprawdę jest piękna?

Przy sennej niedzieli natknęłam się na blog Bogny Program, na którym w jednym z postów przeczytałam o symetrii twarzy, jako wyznaczniku jej atrakcyjności. Cytuję za autorką:

"Symetria to piękno. Tak już mamy, że to co nieskazitelne, równe i przewidywalne mózg przyjmuje jako dobre i udane. Opiera się na tym cała struktura ludzkiego świata, od matematyki i fizyki począwszy, kończąc na francuskich ogrodach czy folkowych ornamentach. Podświadomie wychwytujemy idealne proporcje twarzy obserwowanych przez nas osób. Zostaliśmy zaprogramowani, by doceniać symetrię, gdyż jest oznaką zdrowia i prawidłowej budowy. Kiedyś było to nam niezbędne, by rozmnażać nasz gatunek jak najkorzystniej unikając osobników zdeformowanych lub chorych."


Niewiele myśląc postanowiłam sprawdzić, jak symetria wyglądałaby w rzeczywistości i czy faktycznie widok symetrycznej twarzy sprawia, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko dla jej właściciela.
Modelką, która użyczyła mi swojego wizerunku, jest Faestock, senior member portalu Deviantart, która jest autorką kapitalnych (i darmowych!) zdjęć stockowych, z których czerpie chyba połowa nieprofesjonalnej części graficznej społeczności internetu. Przyznajcie, nie można odmówić jej urody.

Eksperyment był ekspresowy, polegał na podzieleniu powyższego portretu na połówki, stworzeniu odbić lustrzanych profili lewego i prawego, oraz sklejenie ich w symetryczne całości. Oto efekt:


I jak się Wam podoba? Ja chyba jednak pozostanę fanką małych ułomności i smaczków, które tworzą nas wyjątkowymi. Ideały są nudne. Serio.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...